Najbliższej nocy pojawi się zorza polarna

Najbliższej nocy pojawi się zorza polarna

Niemal w samym środku słonecznej tarczy znajduje się olbrzyma plama o numerze 2371, która wyprodukowała w ostatnim czasie kilka rozbłysków klasy M. Doszło też do koronalnych wyrzutów materii, a to oznacza, że w kierunku Ziemi, z zawrotną prędkością ponad 2 milionów kilometrów na godzinę, pędzi wiatr słoneczny pełen naładowanych cząstek.

Zgodnie z prognozami amerykańskiego Narodowego Urzędu do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA), materia zacznie wnikać do ziemskich biegunów magnetycznych dzisiaj (22.06) wieczorem i wywoła burzę geomagnetyczną, której zauważalnym efektem będzie zorza polarna.

Aktualny wygląd tarczy słonecznej. Fot. NASA / SDO.

Prognoza wskazuje, że burza osiągnie siłę G3, a więc indeks Kp wyniesie 7. Jest to dolna granica sprzyjających warunków do obserwacji zorzy polarnej w Polsce. Im burza geomagnetyczna będzie silniejsza, tym warunki do obserwacji zorzy będą lepsze.

Zjawisko ma się utrzymać aż do jutrzejszego (23.06) świtu, a to oznacza, że przed nami naprawdę ciekawa noc. Jeśli prognozy się potwierdzą, to zorza może pojawić się po zapadnięciu zmroku nad północnym horyzontem. Najlepiej wybrać się na obserwacje poza miasto, gdzieś, gdzie w obserwacji nie przeszkodzą nam światła.

Zorza polarna w marcu 2015 roku nad Poznaniem. Fot. Grzegorz Członkowski.

Jeśli chcemy zorzę uwiecznić na zdjęciu, to koniecznie zastosujmy dłuższą ekspozycję. Warto też pokusić się o stworzenie filmiku poklatkowego (time lapse), ponieważ pozwoli on na dostrzeżenie jak zorza faluje.

Jej kolor będzie uzależniony od tego jakich cząstek będzie w atmosferze więcej i z jakimi gazami będą wchodzić w reakcję. Najczęstszymi kolorami jest zielony i czerwony, nieco rzadziej pojawia się różowy i fioletowy.

Zorza polarna w Norwegii. Fot. Antti Pietikainen.

Warto więc śledzić naszą relację oraz to, co będzie się do świtu działo nad północnym horyzontem, a nóż widelec staniemy się świadkami pięknego zjawiska, które ostatnio gościło u nas w marcu. Dodajmy, że bardzo silne burze geomagnetyczne mogą powodować uszkodzenia sieci energetycznej oraz zakłócenia w łączności satelitarnej i radiowej.

źródło: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/23377/najblizszej-nocy-pojawi-sie-zorza-polarna

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: