Siedem luster esseńskich

 Z prawem lustra spotykamy się w wielu mistycznych tradycjach na świecie. Według jednych wierzeń świat nas otaczający kreujemy sami, według innych nasza podświadomość pozwala na dostrzeżenie rzeczywistości poprzez filtry jakie nam zostały wpojone.

dreams-mirror

Tak czy inaczej świat jaki postrzegamy jest naszą rzeczywistością subiektywną  a nie obiektywną. Czasem ciężko jest nam zrozumieć mechanizmy jakimi rządzi się świat wokół nas a według prawa lustra możemy go łatwiej zrozumieć obserwując i analizując siebie, własne myśli, emocje, uczucia.
Podobnie wygląda sprawa z naszymi bliskimi, znajomymi i innymi ludźmi z którymi, mamy do czynienia a często ich nie rozumiemy. Obserwując siebie i własne wnętrze można zrozumieć innych, i odwrotnie. obserwując innych możemy zrozumieć siebie. Każda osoba z jaką się spotykamy i może być nam nauczycielem. Nauczycielem pokazującym co w nas „siedzi”.
Esseńczycy w swojej tradycji mówili o siedmiu lustrach. Każde odbija inny aspekt naszej osobowości. Pierwsze najłatwiejsze do zaobserwowania i zrozumienia, a siódme najsubtelniejsze i najmniej widoczne. Zrozumienie pierwszego pozwala pojąć drugie, zrozumienie drugiego pozwala pojąć trzecie i tak dalej..
 
 
Pierwsze lustro odzwierciedla naszą istotę tu i teraz.

Kiedy znajdujemy się w towarzystwie innych i czujemy że w powietrzu unosi się złość, strach, to jest to tylko odbicie naszego stanu wewnętrznego. Podobnie kiedy wokół nas panuje spokój i radość jest duże prawdopodobieństwo że tak się właśnie teraz czujemy.
Kiedy więc nie podoba nam się zachowanie jakiejś osoby, zatrzymajmy się na chwilę i zajrzyjmy do naszego wnętrza, być może znajdziemy tam to wszystko co widzimy u innych.
Kto jest blisko nas odbija to co mamy w środku.
 magic-mirror-lwp-9-2
 
 
 
Drugie lustro jest podobne do pierwszego, ale zamiast odzwierciedlać nastrój,pokazuje przekonania które żywimy na temat innych ludzi.
Jeśli w towarzystwie ludzi i w ich zachowaniu nie możemy zobaczyć odbicia pierwszego lustra to prawdopodobnie osoby te odzwierciedlają nasze przekonania.
Cały ten artykuł jest zainspirowany videokonferencją Gregga Brandena „Poruszać się między światami” więc w skrócie przytoczę przykład jaki podał ten mówca.
Kilka lat temu miałem okazję wpuścić do mojego życia trzy różne osoby w ciągu jednego miesiąca. Jedna relacja dotyczyła uczuć, druga interesów trzeca był mieszanką przyjaźni i pracy.
Po jakimś czasie wszystkie trzy osoby z różnych powodów doprowadzały Gregga do szaleństwa. Kiedy zdecydował się zgodnie ze swoim zwyczajem wyjechać na kilka dni aby odpocząć od problemów okazało się że ktoś „wyczyścił” mu konto w banku i zostawił go bez środków do życia.
Ponieważ został bez pieniędzy i nie mógł wyjechać udał się na długi spacer blisko swego domu i zaczął rozmyślać nad problemami z jakimi się borykał a które zostały spowodowane przez nowo poznane osoby.
Wszystkie te rzeczy przydarzyły mi się jednocześnie więc powiedziałem sobie:
Jeśli lustra działają naprawdę to na pewno któreś z nich jest mi przedstawiane w tym momencie. Co mi mówi to lustro?
Zacząłem analizować co przedstawia dla mnie każda z tych relacji i kiedy skończyłem wiedziałem że każda z nich dotyczy szczerości, autentyczności i zaufania.
Zapytałem się więc: Jeśli lustra są prawdą i jeśli te osoby przedstawiają brak takich cech, więc może brakuje mi szczerości, autentyczności i zaufania? I jeszcze zanim sformułowałem to pytanie, byłem pewien że tak nie jest ponieważ właśnie tymi wartościami kierowałem się w mojej pracy. Dokładnie tymi!
I wtedy doznałem olśnienia: Lustra nie przedstawiają tego jaki jestem teraz, ale proponują mi obraz bardziej subtelny: pokazują moje aktualne przekonania.
Tylko tyle.
Miałem dobrze sprecyzowany pogląd dotyczący szczerości, autentyczności i zaufania.Byłem przekonany że inne osoby nie mogą posiadać tych wspaniałych cech w takim stopniu jak ja sam.
Kiedy wierzycie możecie być pewni że w pewnym momencie to w co wierzycie się urzeczywistni.
Każda z tych trzech osób była moim nauczycielem i trzymała lustro które, odbijało moje najsilniejsze przekonania.
Jeśli więc jesteście przekonani że ludzie są źli niegodni zaufania, takich na pewno spotkacie, a ponieważ lustro odbija również to co dobre, osoby spotykane na waszej drodze odzwierciedlą to co pozytywnego na ich temat myślicie.
Ludzkie przekonania często kryją się głęboko w podświadomości dlatego czasem trzeba kopać dość głęboko aby odnaleźć to prawdziwe.
Bliscy z którymi mamy silne powiązania są najlepszym lustrem. Obserwując członków rodziny można dowiedzieć się bardzo dużo o własnej osobie, i chociaż nie zawsze nam się to spodoba to aby poprawić jakość życia naprawdę warto.
 
 
 
Trzecie lustro to odbicie jakie znajdujemy patrząc w oczy drugiej osobie.
Jeśli patrząc doznamy uczucia, jakiegoś magicznego impulsu to prawdopodobnie znajdujemy się w towarzystwie osoby która ucieleśnia coś co straciliśmy i czego szukamy aby odzyskać swoją integralność.
W ciągu naszego życia każdy z nas aby przetrwać odrzuca pewne rzeczy, oddala je od siebie i wybiera coś innego co w tym momencie życia wydaje mu się właściwsze. Mogą to być nasze marzenia, przekonania, cele, rzeczy materialne których świadomie lub nie pozbawiliśmy się sami a które posiada osoba wzbudzająca w nas tą iskierkę.
Kiedy ciągnie nas do kogoś, lubimy przebywać z tą osobą pozornie bez przyczyny to zadajmy sobie pytanie: Co ma takiego ten ktoś a co ja chciałbym posiadać?
Odpowiedź na to pytanie może was naprawdę zaskoczyć.
image001
 
 
 
Czwarte lustro ma trochę inne znaczenie.
Często w ciągu lat zdarza nam się zaadoptować pewne modele postępowania, które po jakimś czasie stają sie tak ważne że organizujemy sobie według nich życie.
Czwarte lustro pozwala nam obserwować nasze relacje z innymi w stanie uzależnienia lub przymusu. Przez uzależnienie lub przymus odrzucamy powoli rzeczy na których nam zależało.
Często kiedy mówimy o uzależnieniu i przymusie myślmy o alkoholu, nikotynie, seksie. Ale istnieją uzależnienia bardziej wyrafinowane i ukryte jak np: sprawowanie władzy w firmie lub w domu czy zarabianie i posiadanie pieniędzy.
Osoba która żyje według jednego z tych modeli może być pewna że został on zaadoptowany przez nią w ciągu lat. Jeśli organizujemy życie aby zaspokoić przykładowo model alkoholizmu to prawdopodobnie poświęcamy inne wartości jak praca, rodzina, miłość.
Jeśli rozpoznamy w porę model postępowania jakim podążamy można go zmienić bez popadania w kompletną ruinę.
 
 
 
Piąte lustro jest być może najpotężniejsze ze wszystkich.
Pozawala nam dotrzeć w głąb i dostrzec powód dla którego przeżyliśmy dotąd nasze życie w taki a nie inny sposób. Pokazuje naszych rodziców i relacje jaką z nimi mamy lub mieliśmy w przeszłości. Patrząc na siebie poprzez to lustro widzimy że działania rodziców w stosunku do nas często jeśli nie zawsze odzwierciedlają przoczekonania i oczekiwania jakie żywimy wobec najbardziej świętego ze wszystkich związków jakim jest nasz związek z Bogiem.
Obserwując więc naszą relację z rodzicami możemy dowiedzieć się bardzo dużo na temat naszej relacji z bogiem. Jeśli od naszych rodziców otrzymujemy ciągłą krytykę i choćbyśmy osiągnęli szczyty a im jest ciągle mało  to prawdopodobnie sami czujemy wewnątrz że nie zrealizowaliśmy tego po co stworzyciel wysłał nas na tą planetę.
W lustrach widzimy zarówno rzeczy negatywne jak i pozytywne i z tego można sądzić że jeśli od rodziców otrzymujemy zachętę czy pochwałę to prawdopodobnie idziemy w dobrym kierunku.
 
 
 
Szóste lustro relacji międzyludzkich nosi nazwę dość posępną nadaną przez starożytnych, nazywa się Ciemna noc duszy.
 
Przypomina nam że życie dąży do równowagi chociaż często wydaje się inaczej, i aby wszechświat zachował tą równowagę potrzeba istot zrównoważonych.
W momencie kiedy stawiamy czoła największym wyzwaniem w życiu możemy być pewni że natura dała nam wszystkie niezbędne narzędzia aby wygrać. Dopóki nie poznamy broni i nie nauczymy się nią władać wszechświat nie postawi nas do walki. Dlatego każda trudna sytuacja jaka nas spotka w życiu jest okazją do odkrycia broni jaką dysponujemy i jeszcze lepszego nauczenia się władania nią.
Kiedy w przypadku najbardziej ekstremalnym zostaniemy pozbawieni wszystkiego, przyjaciół, znajomych, rodziny, zdrowia lub innych wartości, zostajemy też uwolnieni od punktów odniesienia i możemy zacząć wszystko od początku według naszych przekonań i możliwości. Dostajemy w pewnym sensie możliwość wyrażenia nas samych w tym co robimy.
 
 
 
Siódme lustro jest najtrudniejsze do pojęcia. Każe nam dostrzec że wszystko na świecie jest doskonałe i normalne bez względu na rezultaty. 

Jak odnosimy się do naszych sukcesów czy porażek?
Według jakiej miary osądzamy nasze postępowanie?
Kiedy odpowiemy sobie na te pytania dojdziemy prawdopodobnie do wniosku że normy według których oceniamy sukces lub porażkę nie są naszymi ale że przyjęliśmy je z zewnątrz i uznaliśmy za własne.
Tak naprawdę wszyscy a przynajmniej znacząca większość nie ma własnych opini i podąża za tym co inni nam pokazali jako wzór do naśladowania.
Siódme lustro pokazuje nam każde nasze działanie, potknięcia, sukcesy jako doskonałe bo prowadzą nas ku jakiemuś celowi chociaż my sami osądzając je według norm społecznych możemy myśleć zupełnie inaczej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s